Niin valtavan rakas siperiankissamme Amurin Abigail "Absu" on poistunut joukostamme 17.10.2021 sairastuttuaan vakavasti, eikä lopuksi ollut kuitenkaan mitään tehtävissä.

Valtava musertava suru ja ikävä jäi Absun sateenkaarisillalle lähdön jälkeen...

Lohtuna kuitenkin että saimme elää yhdessä monen monta vuotta...

Absua suunnattomalla rakkaudella muistaen ja muistoja vaalien...

Edesmenneet niin valtavan rakkaat maatiais karvatassukkani...

Honey 2000-10.3.2016
Kisu 2004-27.11.2015
Pikku-Katti 2000-7.4.2012
Pussi 1992-29.4.2009
Miisu 1992-30.1.2009
Nunnu 1991-23.11.2008
Nätti-Tyttö 1991-30.1.2008
Vaavi 1991-7.8.2007
Pörri 1991-3.9.2004
Killi 1989-15.7.2004
Mintsukka 1990-10.6.1995

Aivan taivaan tällä laidalla on paikka nimeltään Sateenkaarisilta.

Lemmikit, jotka ovat olleet täällä jollekulle erityisen läheisiä, menevät kuoltuaan Sateenkaarisillalle.

Siellä on kaikille rakkaille ystävillemme niittyjä ja kukkuloita, joilla ne voivat juosta ja leikkiä yhdessä.

Ruokaa, vettä ja auringonpaistetta on yllin kyllin ja kaikilla ystävillämme on lämmintä ja mukavaa.

Kaikki eläimet, jotka ovat olleet sairaita ja vanhoja, saavat takaisin terveytensä ja elinvoimansa;

loukkaantuneet ja vammautuneet parantuvat ja tulevat jälleen vahvoiksi,

juuri sellaisiksi, kuin ne ovat muistoissamme ja unelmissamme menneistä päivistä ja ajoista.

On vain yksi pieni asia:

Kukin niistä kaipaa jotakuta hyvin rakasta, joka niiden täytyi jättää jälkeensä.

Ne kaikki juoksentelevat ja leikkivät yhdessä, mutta tulee päivä, jona yksi yhtäkkiä pysähtyy katsomaan kaukaisuuteen.

Sen kirkkaat silmät ovat jännittyneen tarkkaavaiset;

sen innokas ruumis värisee.

Yhtäkkiä se alkaa juosta pois ryhmän luota lentäen yhä nopeammin yli vihreän ruohon.

Se on havainnut sinut, ja kun sinä ja rakas ystäväsi vihdoinkin tapaatte,

te pysyttelette yhdessä riemukkaina jälleen näkemisestä ettekä koskaan enää eroa.

Iloiset suudelmat satavat kasvoillesi, kätesi hyväilevät taas rakasta päätä

ja katsot vielä kerran lemmikkisi luottavaisiin silmiin, jotka niin kauan olivat poissa elämästäsi,

mutteivat koskaan poissa sydämestäsi.

Sitten te ylitätte Sateenkaarisillan yhdessä...

Kirjoittaja: Tuntematon